TARİHÇE

Kuzey Avrupa ülkesi olan Letonya’nın başkenti Riga’da, BAS (Baltic Aviation System) bünyesinde bulunan ve bu bölgenin en hızlı büyüyen havayolu Air Baltic ile %50 ortaklık yapısı ile kurulmuş olan Yer Hizmet Şirketimiz North Hub Services (NHS), 1 Ocak 2010’dan itibaren Air Baltic uçuşlarına yolcu hizmetleri vermeye başladı. Havaş ortaklığının gerçekleşmesinin hemen ardından da girdiği Ramp Ruhsatı İhalesi’ni kazanarak Riga Havalimanı’nda ramp hizmetleri verebilmek için gerekli onayı aldı.

Bu gelişmelere paralel olarak Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de de, 1 Temmuz 2010’da yer hizmetlerine başlayan NHS, İsveç’in başkenti Stockholm Arlanda Havalimanında kuruluş işlemlerini tamamlamış ve 2011’in ikinci çeyreğinde yer hizmetleri faaliyetlerine başlamıştır.

Havaş, NHS de bulunan hisselerini arttırarak, 11 Aralık 2011 tarihi itibariyle yüzde 66,7 ortağı oldu ve “Havaş Europe” markası altında faaliyetlerine devam etmektedir.

Havaş’ın doğu ve batıda eş zamanlı büyüme hedefi paralelinde 23 Aralık 2012 tarihinde; Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş, TAV Havalimanları Holding ve Al Rajhi Holding ortaklığında kurduğu Havaş Saudi Arabia, Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’ndaki faaliyetlerine, 4 Nisan 2014 tarihi itibarıyla başlamıştır. Tüm yer hizmetlerini verebilmesine olanak sağlayan yer hizmetleri lisansı ile Havaş, Suudi Arabistan’da yer hizmetleri lisansı alan ilk Türk şirketi unvanını da taşımaktadır.​​​​​​​​​​